Evropa politika: Maďarské volby opět ovládl Orbánův Fidesz, oponent tvrdých sankcí vůči Rusku, signál z Budapešti Evropě

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Aliance Fidesz (Fidesz - MPS/Svaz mladých demokratů - Maďarská občasnká unie) - Strana KDNP (Křesťanskodemokratická lidová strana), tedy Aliance maďarské solidarity suverénně vyhrála maďarské parlametní volby. Se ziskem 53,29 % hlasů aliance získala v Národním shromáždění o dva mandáty více, než v předchozích parlamentních volbách 2018, tedy 135 parlamentních křesel. To taky dokonce znamená obnovenou schopnost koalice pod křídly Fidesz samostatně tvořit a měnit ústavu, koalice má v parlamentu většinu 2/3. Opozici (sdružení 8 stran a hnutí) nepomohlo sjednocení pod hlavičkou Jednotni pro Maďarsko. Celkově opozice přišla o 7 mandátů a v parlamentu bude zasedat jejích 56 poslanců. Volby dopadly překvapivě nikoliv výhrou stávající koalice, ale výší její výhry, neboť průzkumy naznačovaly pouze tenké vítězství po vládnoucí pravicovou koalici národního konzervatismu.

Volby byly pečlivě sledovány nejen ve Střední a Východní Evropě kvůli Ukrajinské krizi, ale i pohledem Evropské unie i Ruskem. Maďarsko zvolilo pokračování politiky opozice tvrdých sankcí vůči Rusku. Jde tak o signál směrem k EU. Maďarské volby rozdělují Evropu a ukazují pohled země EU na Ukrajinskou krizi. Opozice prosazovala jednotnější postup s Evropskou unií. 

Na poli EU se dají čekat zajímavé souboje, Brusel již naznačil omezení přídělů fondů Evropské unie k oživení ekonomiky z koronavirové pandemie a restrukturalici směrek životnímu prostředí a digitalizaci. Viktor Orbán tak bude vládnout čtvrté volební období v řadě. Celkově půjde o 5. Orbánovu premiérskou periodu, vládl totiž již v období 1998 - 2002.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia