COVID-19: Pfizer vyvinul lék s účinností 89 %, vědci hlásí velký dopad na pandemii

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Farmaceutický gigant Spojených států amerických Pfizer ohlásil nový lék koronavirové nemoci COVID-19. Ten má mít účinnost 89 % z pohledu redukce hospitalizací a úmrtí dospělých s rizikovými faktory vážného koronavirového onemocnění (obezita, věk). Účinnost předstihuje efekt nedávno, v říjnu, oznámeného léku farmaceutického konkurenta Pfizeru Merck, molnupiraviru, který omezuje nebezpečí hospitalizací a úmrtí pacientů s rizikovými faktory o 50 %.

Pfizer podle svého ředitele Alberta Bourly plánuje, že návrh pro schválení léku, který má být podáván v kombinaci se starším antivirovým lékem ritonavirem regulátorem pod značkou Paxlovid, Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) stihne podat ještě do svátku Den díkůvzdání, který letos připadá na 25.11. Komise externích expertů FDA má diskutovat 30.11. lék Mercku, který již byl jako první schválen britskými regulátory 4.11. Firma ještě do konce roku stihne vyrobit 180 000 a do konce roku 2022 50 mil. dávek léku. 

Antivirový lék je třeba aplikovat co nejdříve předtím, než infekce zesílí, aby byl co nejefektivnější. Zkoušky léku byly Pfizeru byly provedeny během tří a pěti dnů od počátku symptomů infekce, zkoušené období léku Mercku bylo 5 dnů od prvních symptomů nemoci. 

Princip léku Pfizeru se od léčiva Mercku usilující o zanesení chyby do genetického kódu viru liší, snaží se zabránit blokem enzymu katalyzující štěpení bílkovin, proteinázy, množení viru. 

Pfizer studuje, zda lze lék podávat i lidem bez rizikových faktorů stejně jako možnost zabránění koronavirové infekce lidí exponovaných viru. 

“Ohromující výsledky. Dopady na efektivní terapii k ukončení pandemii budou velmi, velmi velké,” glosovala zprávu Ashish Jhaová, děkanka Brownovy univerzitní školy. Experti infekčních nemocí zdůrazňují, že zabránění COVID-19 plošným využitím vakcín zůstává nejlepším způsobem kontroly pandemie, jenže pouze 58 % Američanů je plně vakcinováno a přístup k vakcinám je v mnoha částech světa omezen. “Tyto léky nebrání infekci,” připomněl Dr. Grace Lee, profesor pediatrie Stanford University School of Medicine, nicméně lék ocenil z hlediska redukce hospitalizací a úmrtí. “Vakcíny budou nejefektivnějším a nejspolehlivějším nástrojem, který v této pandemii máme,” dodal. 

Oznámení Pfizeru značně příznivě ovlivnilo páteční obchodování akciového trhu Wall Streetu. Ceny akcií Pfizeru po oznámení výsledkůl testů vyskočily 7,6 %, naopak ceny jeho konkurentů Mercku spadly 8,5 % a ceny akcií dalších soupeřů Pfizeru, Moderny, Novavaxu i partnera Pfizeru ve vývoji vakcín BioTTechu spadly v rozmezí 10 - 18 %. Naopak ceny akcií firem sektorů nejvíce zasažených pandemií, např. osobní přepravy rostly 4 - 6 % (Delta Air LInes, American Airlines, United Airlines, Carnival, Norwegian Cruise).

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia