Covid-19: Fauci uklidnil trhy před omikronem, Goldman Sachs ale kvůli omikronu srazil výhled růstu HDP

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Doktor Anthony Fauci, ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Spojených států amerických ve svých prvních hodnotících komentářích nového koronavirového druhu omikron mírným optimismem finanční trhy uklidnil. Ekonomické instituce zatím poskytují smíšené reakce. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová poukázala na adaptaci na předchozí druhy koronaviru. Přední americká investiční banka Goldman Sachs ale snížila výhled růstu ekonomiky USA.

Koronavirová mutace omikron již vyděsila finanční trhy a přispěla k silné korekci akciových trhů včetně přesunů aktiv a preferencí na měnových trzích. Řada států zavedla některá dopravní omezení. 

Fauci pro CNN řekl, že “..dosud to nevypadá, jakoby s tím byla spojena velká závažnost”. Řekl ale, že je potřeba další výzkum. Faucimu se podařilo uklidnit investory na americkém akciovém trhu, hlavně s jeho přispěním rostly ceny akcií ekonomicky citlivých sektorů včetně dopravy, naopak ztrácely akcie farmaceutických firem a producentů vakcín a léků. Akcie Moderny odepsaly 13,5 % a akcie Pfizeru 5 %. 

Goldman Sachs snížila svůj výhled růstu ekonomiky USA na 3,8 % pro rok 2022 s odůvodněním rizik a nejistot kolem výskytu omikronu. Potenciální nebezpečí číhá hlavně pro hospodaření a aktivitu firem maloobchodu, restaurací a dopravy. 


 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia